Podnikajte bez obáv

Svet podnikania dnes láka mnohých ľudí, ktorí túžia byť sebe samým pánmi a zarábať tak povediac sami na seba. Na druhej strane sú to práve tí, ktorí sa do podnikania hrnú s vidinou veľkých peňazí a ružovými okuliarmi na očiach, ktorých podnikanie väčšinou končí v troskách. Či už to je kvôli neuváženým investíciám, zbrklým rozhodnutiam alebo len nedostatku skúseností v danej oblasti, mnoho neopatrných podnikateľov na to dopláca.

kancelária

Existuje viacero druhov podnikania, no najrozšírenejším je s.r.o., alebo spoločnosť s ručením obmedzeným. Ak rozmýšľate nad tým, že by ste naštartovali vaše podnikanie touto cestou, mali by ste vedieť, že je niekoľko vecí, na ktoré treba myslieť, pokiaľ ide o založenie s.r.o. základné imanie Ezmluva, ktoré je potrebné na jej založenie je 5 000€, čo znamená, že pokiaľ podnikáte aj so spoločníkmi, každého vklad musí činiť minimálne 750€.

Spoločníkov môžete mať až 50 a ich úlohou je podieľať sa na spoločnosti peňažnými aj nepeňažnými vkladmi. Spomedzi nich si zvolíte konateľov oprávnených konať za vašu firmu a jeden zo spoločníkov dostane funkciu správcu vkladu. Ten bude poverený spravovaním vkladov spoločníkov splatených pred vznikom spoločnosti. Túto funkciu nemusí zastávať len jeden zo spoločníkov, ale môžete ju zveriť aj banke.

zmluva

Jedným z prvých krokov je teda rozhodnúť sa, či budete podnikať samostatne alebo chcete mať spoločníkov. Od toho sa totiž odvíjajú všetky nasledujúce kroky. V prvom rade potrebujete vedieť s čím alebo v akej oblasti budete podnikať, a teda zvolíte si predmet podnikania. Následne si vymyslíte obchodné meno, pri ktorom sa naozaj oplatí zamyslieť, keďže pod ním bude vaša firma figurovať aj v obchodnom registri. Tam si viete aj skontrolovať autentickosť vášho mena, pretože sa nesmie zhodovať a ani byť zameniteľné za meno už existujúcej firmy.

Ďalším krokom je určenie sídla firmy, za ktoré si môžete zvoliť aj svoju adresu alebo adresu jedného zo spoločníkov. Sídlom môže byť aj nehnuteľnosť, ktorú nevlastníte, ak máte povolenie majiteľa. Na koniec budete potrebovať vypracovanú zakladateľskú listinu alebo spoločenskú zmluvu, v prípade, že máte spoločníkov.