Lieska v našich záhradách

Na Slovensku pestujeme prevažne dva druhy liesok, a to liesku obyčajnú a najväčšiu. Lieska nie je len úžitkovou rastlinou, ale tiež veľmi estetickou. Aj keď ich väčšina z nás považuje za stromy, v skutočnosti sú to kry.

lískové ořechy
 
Lieska obyčajná:Má plody rozdielnych tvarov, s mierne otvorenými čiaškami.
Lieska najväčšia:Plody rastú pokope. Väčšinou po troch až siedmych. Sú podlhovastejšieho tvaru.
 
Na konároch sa začiatkom jari objavujú súkvetia, ktoré nazývame jahňady. Na to, aby rodili potrebujú byť dobre opelené. Ak toto opelenie prebehne medzi viacerými samostatnými krami, môžeme čakať o čosi lepšiu úrodu. Mnoho lieskových orechov môžeme očakávať najme v rokoch, keď je počas jari veterné počasie. To je totiž dôležité na spomínané opelenie, keďže väčšina hmyzu sa ešte neprebralo zo zimného spánku.
 
Tieto kry nemusíme hnojiť.Ak im chceme predsa len trošku pomôcť, môžeme siahnuť po hnojive s vyšším obsahom dusíka. Ten zabezpečí, že bočné tenké konáre, zmohutnejú. Ku koreňom môžeme tiež pravidelne vytvárať hrubšiu vrstvu kompostu, alebo maštaľného hnoja. Tá zabezpečí dostatok živín a tiež bude pomalšie vysýchať pôda.

květenstvo
 
Dva roka po vysadení liesok, musíme začať s orezávaním konárov.Je najlepšie ak si tento postup pozrieť na internete, alebo sa poradíte s odborníkom. Všetky kroky, je potrebné dodržať čo najpresnejšie, inak by nám nemuseli rodiť.
Pri správnom pestovaní, môžeme v prvých rokoch, z jednej liesky dostať až dva pol kilogramu orechov za jednu sezónu. Vo veľmi dobrých rokoch, nám vie približne desať ročný ker, priniesť aj päť až desať kilogramovú úrodu. Zbierame ich vtedy, keď lístky okolo plodov začnú žltnúť a schnúť. Po zbere ich poukladáme na sitá, ktoré uložíme do suchej miestnosti. Keď všetky lístky vyschnú tak, že ich môžeme bez problémov obrať rukou, môžeme oriešky uložiť na zimu. Ideálne sú uzatvárateľné nádoby, alebo debnička s pieskom, ktorú uložíme do suchej a chladnej pivnice.