Ako pestovať paradajky?

Čo budete potrebovať
·         Záhradné rukavice
·         Kanvicu na zalievanie
·         Malú motyku
·         Hnojivo – kompost

kuchyně

Výber odrody
Existujú väčšie typy paradajok a taktiež menšie. Zatiaľ čo niektoré z nich závisia od klímy (hlavne malé), väčšina z nich sú prispôsobivé a záleží na vašich preferenciách. Je na vás, aké si vyberiete.

Výsadba
Ak používate vlastné semená, umiestnite ich do kvetináčov a nechajte ich v teplej a slnečnej miestnosti. Akonáhle rastlinky začnú rásť, presuňte ich do pôdy. To podporí ich silný koreňový systém. Pred položením rastlín do zeme počkajte, kým teplota vzduchu bude pomerne teplá. Keď budete vyberieť miesto vo vašej záhrade, zamerajte sa na také, ktoré je plné slnka. Vykopte väčšie otvory a zasaďte rastliny tak, aby najnižšia vrstva listov bola na úrovni pôdy.

Zalievanie a hnojenie
Polievajte paradajky aspoň raz za deň, počas teplejších dní aj dvakrát denne. Lejte vodu do pôdy ku koreňom a nie na listy. Hnojte paradajky raz za čas kompostom alebo hnojivom, určeným pre nich. Je to dôležité, aby paradajky mali veľa plodov.

Podpora
Keď začnú paradajky rásť, treba ich podporiť dlhým kusom dreva ale železnou tyčou, aby rástli pekne dovrchu. Nesmiete to vynechať, lebo by vám paradajky nerástli pekne dohora, ale by vám spadli dole.

papriky

Zber
Ak chcete pestovať obrovské paradajky, odstráňte najprv tie na vrchu a nechajte tie na spodnej časti vyvíjať sa dlhšie. Potom po čase odstráňte všetky zrelé paradajky, akonáhle dosiahnu požadovanú veľkosť a farbu.
S paradajkami sa dá urobiť veľa receptov, ktoré nájdete na internete alebo v kuchárskej knižke, stačí len keď si na to vyhradíte určitý čas. Ak radi varíte mali by ste začať napríklad, cestovinami s paradajkovou omáčkou alebo s paradajkovou polievkou. To sú jedlá, ktoré väčšine ľuďom chutia a ocenia to, keď im to uvaríte. Nič nie je lepšie, ako jedlo z čerstvým domácich paradajok.