Ste unavený, malátny, nič Vás nebaví a máte ohromnú chuť na sladké. Môžete si byť istý, že sú to naozaj príznaky tzv. jesennej depresie. Ale čo s tým? Ako sa tomuto nepríjemnému stavu vyhnúť? Poďme sa pozrieť, čo Vám pomôže dostať sa späť do pohody.
· Fototerapia
Táto terapia je vhodná pri ľahších sezónnych depresiách, pričom ide o nahradenie slnečného svetla tým, že je človek vystavený špeciálnej lampe. Jej jasné svetlo pomáha nervovému systému a usmerňuje striedanie denných rytmov v tele. Táto metóda by sa mala praktikovať väčšinou ráno a po konzultácii s lekárom. Alternatívou môže byť upravenie vášho denného harmonogramu podľa denného osvetlenia a pohybovanie sa viac v osvetlených priestoroch.
· Šport
Šport a pravidelná pohybová aktivita nevyhnutne patria ku každodennému životu a pokiaľ si ich nedoprajete, tak či onak sa to odzrkadlí na vašom zdraví. Stačí ak sa vyberiete len na prechádzku a hneď sa budete cítiť lepšie pretože pri tom dôjde k vylučovaniu endorfínu, čo sa inak nazýva hormón šťastia.
· Priatelia a rodina
Samota sa hlavne v takýchto obdobiach neodporúča. Neizolujte sa a namiesto toho vyrazte von s priateľmi či už na kávu alebo pivo. Smiech, pohoda a príjemný čas strávený s vašimi blízkymi Vám vo Vašej situácii stopercentne pomôže.
· Vitamíny a bylinky
Tým, že nám chýba vitamín D zo slnka, môžeme ho získať napríklad konzumáciou rýb. Ak ale nie ste milovníkom rybacích produktov, vyskúšajte rastlinu o ktorej sa hovorí ako o prírodnom antidepresíve – ľubovník bodkovaný. Piť by ste ho mali minimálne šesť týždňov, dvakrát za deň.
Ak sa naozaj necítite dobre a nič z uvedeného Vám ani po vyskúšaní nepomáha, je potrebné navštíviť psychológa, ktorý diagnostikuje o aký typ depresie ide. Nie je sa čoho hanbiť ani obávať. Psychológovia tvrdia, že každý jeden z nás zažije obdobie kedy prekoná nejakú depresiu.