Staré nevzhľadné pne v záhrade rozhodne nie sú snom nikoho. Nepôsobia pekne ale ako to je vlastne s ich odstránením? Existuje hneď niekoľko spôsobov. Niektoré z nich sú prácnejšie a iné sú behom na dlhú trať. Poradíme vám, ako na to.
Mechanické odstránenie starého pňa zo záhrady či dvora
Najznámejším no zároveň aj najprácnejším spôsobom na odstránenie pňa je jeho mechanické odstránenie. Konkrétne ide o jeho vykopanie zo zeme. Budete na to potrebovať krompáč a určite aj lopatu. Je potrebné počítať s veľkou fyzickou náročnosťou a teda je to práca vhodná výlučne pre chlapa. Bude nutné kopať veľa veľa do hĺbky a to predovšetkým v prípade veľkých a silných koreňov a pňov
Chemické odstránenie s použitím liadku
Tu existujú dva spôsoby. Prvým z nich je okysličenie pňa a jeho následné vypálenie. Druhým spôsobom je použitie chemických zmesí a až tak následné vypálenie. V prvom prípade a teda pri okysličení pňa sa do neho navŕtajú približne tri otvory s priemerom približne jeden a pol centimetra. Ich hĺbka by mala byť minimálne desať centimetrov. Do každej tejto pripravenej vyvŕtanej diery nasypte tzv. liadok draselný (prípadne sodný) a po nasypaní tejto látky do otvoru ju uzavrite zátkou. Nechajte túto zmes pôsobiť minimálne po domu trištvrte roka, neskôr odstráňte zátku a do otvoru nalejte naftu. Peň už teraz stačí len zapáliť a nechať jednoducho vyhorieť.
Chemické odstránenie pňa s využitím zmesi
Pri tejto druhej variante použijete zmes z 9 dielov dvojchrómanu sodného, 3 dielov chloridu meďnatého, 2 dielov octanu mangánatého a z dvoch dielov chloridu mangánatého. Tento pomer by mal zaistiť, že zmes bude dostatočne účinná v celom procese. Použite rovnaký postup aplikácie s vyvŕtaním ako pri predchádzajúcom spôsobe. Drevo nechajte takto tlieť približne jeden rok, potom ho zapáľte a nechajte vyhorieť priamo až do koreňov.
Hoci tieto postupy sú mimoriadne časovo náročné, avšak v toho fyzického hľadiska veľmi jednoduché a mal by ho zvládnuť každý.