Na jednej strane Slovensko údajne disponuje okolo 300 000 nezamestnanými občanmi, na druhej strane podniky vravia, že nemôžu nájsť zamestnanca. Určitý hovorca určitého známeho podniku na Slovensku to zasa argumentoval tým, ako nemôžu nájsť kvalifikovaného človeka.
Tento problém často tkvie i v tom, že závody hľadajú človeka, ktorý má minimálne 2 roky skúseností.
Lenže na druhej strane ich nemôžu nájsť, pretože takíto už nie sú odkázaní práve na ten ich závod a jeho pracovné či platové podmienky.
Na takéto závody sú skôr odkázaní ľudia s kratšími skúsenosťami. A tu je celá tá zápletka. Preto si myslím, že by bolo vhodné, ak by si tieto závody našli čas a peniaze na zhotovenie svojho ako keby učilišťa. Musia si teda rozmyslieť, čo vlastne chcú. Myslím si, že v takomto učitlišti by vychovali viac mladých zamestnancov, no ale oni nie,… Stále ponáhľajú, nemajú Cent ani sekundu nazmar, tak potom čo chcú?
Neskúseného človeka s malým nárokom, avšak aby mal zručnosti ako majster výroby?
Preto si myslím, že aspoň určitý záujem o zhotovenie nejakého učilišťa a tolerancia dlhšej záučnej doby by nemusel byť takým nezmyseľným a zlým nápadom pre obe strany. Ak majú veci fungovať, musí byť určitý kompromis. Inak sa v tomto probléme s kvalifikáciou tá situácia nikdy nezmení, bude to stále to isté.
O dlhšie pracujúceho a kvalifikovaného Slováka je záujem v Anglicku, Nemecku, Francúzsku, Holandsku, Belgicku,… všade, všade by takýto slovenský kvalifikovaný pracovník dostal vyšší plat, vhodnejšie podmienky, odvážim sa povedať že aj vyššie uznanie, pričom hranice má otvorené, taký človek má na výber, prečo by teda čakal na milosť nejakého závodu na Slovensku, kde by mu bolo najhoršie a z týchto možností by rovnako tak vyfasol najnižší plat?
Potom to dáva logiku, že ročne je na Slovensku čoraz menej kvalifikovaných pracovníkov.