Revolúcia v transplantácií orgánov


Vedci využívajú technológiu na úpravu génov a na odstránenie vírusov u ošípaných, ktoré by mohli byť škodlivé pre ľudí, čo môže predstavovať základ pre transplantácie orgánov z ošípaných na človeka.
Výskumníci z biotechnologickej firmy eGenesis použili technológiu na úpravu génu CRISPR-Cas9 u ošípaných, ktorým chýba aktívny prasací endogénny retrovírus (PERV). CRISPR, ktorý bol porovnaný s párom „molekulárnych nožníc“, umožňuje vedcom zmeniť alebo nahradiť určité časti DNA.

prase


Cieľom vedcov je zmierniť nedostatok dostupných orgánov na transplantáciu ľudí.
Profesorka genetiky na Harvardskej lekárskej škole a poradkyňa eGenesis tvrdí, že teraz majú živé, zdravé, štyri mesiace staré ošípané, ktoré boli otestované.
MIT Technology Review uvádza, že eGenesis doteraz vyrobila 37 prasiat zmenených génom. Asi 25 kópií vírusov bolo zničených u embryí ošípaných, ktoré boli implantované do samičích ošípaných. Ošípané potom porodili prasiatka bez vírusu.

S podobnými veľkosťami orgánov k ľuďom vedci hľadajú spôsoby, ako používať zvieratá na veľké množstvo orgánových transplantátov. Prasacie orgány sú však ľudským telom rýchlo odmietnuté, a preto sa snažia, aby boli kompatibilnejšie.
Súčasne s odstraňovaním vírusov robia prasacie orgány tak, aby ich ľudský príjemca nezamietol. Nasledujúca etapa bude kombinovať tieto procesy a robiť klinické skúšky.

těla

Podľa odborníka na genetiku sa klinické štúdie môžu vyskytnúť za dva roky.
Podľa eGenesis je toto hlavný medzník, skutočný prielom však bude, keď sa ľudia budú pohybovať po celé roky s orgánmi ošípaných, až potom budeme naozaj vedieť, že je to bezpečné a účinné.

V ďalšom projekte výskumníci použili génové úpravy na korekciu génovej mutácie spôsobujúcej choroby v ľudských embryách, čím sa zabránilo prechodu mutácie na budúce generácie. V rámci ohromujúceho objavu výskumný tím vedený Oregonskou zdravotníckou a vedeckou univerzitou uviedol, že embryá sa dokážu napraviť, ak sa vedci začnú skrývať.