Graz alebo tiež Štajerský Hradec je hlavné mesto spolkovej krajiny Štajersko rozprestierajúce sa na juhovýchode Rakúska neďaleko hraníc so Slovinskom. Boli to práve Slovinci, ktorí mali na celú jeho históriu zásadný vplyv. Mesto má približne 300 tisíc obyvateľov z čoho zhruba jednu šestinu tvoria študenti miestnych univerzít. Vďaka svojej architektúre, modernému umeniu, vínami či zeleňou všade naokolo sa v roku 2003 stalo Európskym hlavným mestom kultúry. Graz je tiež jedným z priekopníkov využívania cyklistickej dopravy a turistov láka aj na bezplatné cestovanie električkou po historickom centre mesta.
Dominanta mesta
Pre Graz nie je zrejme nič typickejšie ako Schlossberg – Zámocky vrch. História miestneho opevnenia siaha až do 10. storočia a názov mesta sa odvodzuje práve od slovinského pomenovania tohto miesta – Gradec, teda „malý hrad.“
Najvyužívanejšími spôsobmi ako sa dostať hore na vrch sú buď schody, ktoré do skaly vytesali väzni počas 1. svetovej vojny, alebo výťahom, ktorý sa nachádza priamo v srdci kopca. Po výstupe sa Vám naskytne krásna panoráma a celý Graz Vám bude ležať pri nohách.
Na vrchu sa nachádza známa 28 metrov vysoká hodinová veža, ktorá bola postavená už v roku 1560. Vtedy slúžila ako obranná hliadková veža pre miestny požiarny zbor. Hodiny boli na ňu nainštalované v roku 1712 a odvtedy sa pýši nad mestom.
Ďalšími zastávkami sú zvonová veža, ktorej 5-tonový zvon nesie meno Liesl a miestne kazematy, ktoré kedysi slúžili ako sklady alebo väzenia, no dnes sa tam konajú koncerty a opery.
Histotrické centrum
Graz sa môže pýšiť rovnako aj jedným z najzachovanejších historických centier v strednej Európe. V roku 1999 bolo dokonca zaradené na Zoznam svetového dedičstva UNESCO – o rok skôr ako to vo Viedni. Architektúra mesta sa prelína od starobylej po modernú vizáž a z rakúskej precíznosti do južanského šarmu.
V srdci mesta sa na Hlavnom námestí nachádza mestská radnica spolu s fontánou, ktoré boli vybudované v 19. storočí.
O štyri storočia staršia je katedrála sv. Egídia. A keďže Graz je rodiskom panovníka Ferdinanda II. z rodu Habsburgovcov, v meste bolo na jeho žiadosť postavené aj mauzóleum.
Zabaviť sa môžete operou, pouličnými divadlami a koncertmi, prehliadkou galérie Kunsthaus či športovými zápasmi. Na osvieženie padne dobre miestne štajerské pivo, víno, džúsy alebo pramenitá voda.